Hlavolamy, logické úlohy a veľa otázok – aj taká bola prvá prednáška SAVinci
Viac ako 50 hostí zaujala prvá z cyklu interaktívnych prednášok SAVinci organizovaných Westend biznis zónou a Slovenskou akadémiou vied. Vedecké objavy z kvantovej fyziky prezentoval laickej verejnosti Daniel Nagaj, výskumník SAV, ktorý sa po pôsobení v zahraničí vrátil domov, aby sa mohol venovať výskumu a popularizovaniu vedy na Slovensku.
Ako je možné čo najkratšie spojiť štyri body v jednej rovine? Koľko možností poskladania má 1000-kúskové puzzle? Ktorý tvar je možné nakresliť jedným ťahom? Na hlavolamoch a zábavných úlohách zúčastneným demonštroval zdanlivo nekonečné množstvo možností riešenia problémov, ktorými sa zaoberá. Ako sám hovorí, skúmať podstatu vecí okolo nás je radosť, ktorú chce priblížiť aj laickej verejnosti. Westend Gate na Dúbravskej ulici je sídlom mnohých celosvetových spoločností a korporácií, susedí tiež s najväčšou slovenskou vedeckou inštitúciou. Westend je preto prirodzene predurčený na spoluprácu so špičkovými slovenskými vedcami.
Štýl vysvetľovania odborných problémov Danielom Nagajom je povestný hravosťou a interaktivitou s publikom. Hostí zaujímali kryptomeny a ich prepojenie s kvantovými počítačmi, kryptografia alebo superpozície. Nezodpovedané nezostali ani otázky mimo hlavnej témy prednášky. “Hľadám úlohy zdanlivo jednoduché, a predsa pekelne ťažké.“ Daniel Nagaj tvrdí, že neustále spochybňovanie vysvetlení a kladenie základných otázok je dôležitým prvkom overovania výsledkov výskumu, ktorý s kolegami realizuje.
O voňavý a sladký catering sa postarali susedia z Westend Square Powerlogy space&coffee.