Výstava M. R. Štefánik a československé légie vo Westend Square
V lobby budovy Westend Square si môžete pozrieť zaujímavú výstavu s názvom Milan Rastislav Štefánik a československé légie, ktorá približuje významné diplomatické kroky Štefánika, ktoré pomohli snahám o samostatný československý štát, ako aj jeho pričinenie sa o vznik organizovaných vojenských jednotiek Čechov a Slovákov pôsobiacich v zahraničnom odboji. Vo vitrínach čakajú na vás unikátne exponáty ako originálny denník československého legionára, dobové ocenenia, náborové preukazy legionárov, historické fotky, uniformy československých legionárov, ktorí počas prvej svetovej vojny pôsobili v Taliansku, Francúzsku a Rusku.
Pri príležitosti vzniku samostatného československého štátuViaceré roky končiace osmičkou boli pre náš národ kľúčové. Výnimkou nebol ani rok 1918, ktorý sa do histórie zapísal ako rok vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Práve 28. októbra uplynie presne 100 rokov od chvíle, kedy bol v Prahe vyhlásený vznik samostatného československého štátu, čím sa začala písať nová kapitola našich spoločných dejín. Táto historická udalosť bola výsledkom niekoľkoročného úsilia česko-slovenského zahraničného odboja vedeného T. G. Masarykom, ale aj domáceho odboja v Čechách a na Slovensku. Milan Rastislav Štefánik zohral mimoriadne významnú úlohu pri diplomatických rokovaniach s predstaviteľmi svetových veľmocí o potrebe rozbiť Rakúsko-Uhorsko a vytvoriť nové národné štáty. Bol tvorcom samostatného československého vojska, politicky podliehajúceho parížskej Česko-slovenskej národnej rade a bojujúceho po boku dohodových armád. „Československé vojsko v zahraničí (celkovo okolo 140 000 tisíc mužov), neskôr nazývané československé légie, pôsobilo na viacerých frontoch najmä v Rusku, Francúzsku a Taliansku. Práve existencia a činnosť légií bola najsilnejším faktorom pre súhlas veľmocí so vznikom samostatného československého štátu,“ približuje historik Pavol Kanis.
Významnú podporu pre vytvorenie samostatného vojska aj pre nový štát získal M. R. Štefánik v Taliansku, kde bola 21. apríla 1918 podpísaná zmluva o zriadení československého vojska v Taliansku, potvrdzujúca, že československá légia v Taliansku podlieha Československej národnej rade. Talianska vláda tak ako prvá z veľmocí uznala Československú národnú radu ako politického reprezentanta československého zahraničného odboja a národného hnutia doma. Na základe toho prevzal M. R. Štefánik 24. mája 1918 na Benátskom námestí v Ríme od premiéra Vittoria Emanuella Orlanda bojovú zástavu a odovzdal ju veliteľovi československej légie generálovi Andreovi Grazianimu. S ňou odišli československí vlastenci do bojov na front. Túto udalosť dodnes pripomína pamätná tabuľa na historickej budove, v ktorej sídli talianska Assicurazioni Generali. Práve toto historické prepojenie bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo sa poisťovňa Generali rozhodla usporiadať takúto výstavu.
Výstava, ktorú priniesla do Westendu spoločnosť Generali Slovensko, je prístupná verejnosti do 9. novembra 2018.
„Generali je na trhu už viac ako 180 rokov a bola svedkom mnohých dôležitých historických momentov našich dejín, ktoré by sme si mali pripomínať aj dnes. Významný filozof a spisovateľ George Santayana vyslovil pravdivú myšlienku: národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený prežiť ju znova. Aj preto sme sa rozhodli zorganizovať výstavu a pripomenúť tak širokej verejnosti významnú osobnosť našich dejín Milana Rastislava Štefánika ako aj československých legionárov,“ vysvetľuje motiváciu zorganizovať výstavu o M. R. Štefánikovi a československých légiách generálny riaditeľ poisťovne Generali Roman Juráš.